Artroskopik Cerrahi ve Spor Yaralanmaları

Artroskopik Cerrahi ve Spor Yaralanmaları

                             

* 1988 de Marmara Üniversitesi Beden Eðitimi ve Spor Akademisinde , Lisans ve Lisansüstü düzeyde ders vermeye başladı. Spor Akademisinin ve sporcuların sağlık sorumluluğunu almaya başladı. Spor konusunda yapılan sayısız yüksek lisans ve doktora sınavında jüri üyesi olarak bulundu.
Doktora ve yüksek Lisans dersleri verdi.
Doktora ve Yüksek Lisans öðrencilerine tez danışmanlığı yaptı. Birçok spor kökenli Doktor ve Yüksek Lisans öğrencisi yetiştirdi.

* 1992 yılında Spor Akademisinin, Spor Yüksek Okulu olması esnasında kurucu görev aldı. Sporcu Sağlığı Anabilim Dalı kurucu Başkanı oldu. Bu görevi 4 sene sürdürdükten sonra Tıp Fakültesindeki idari görevlerinin yoğunluğu (aynı zamanda Ortopedi ve Trav. Anabilim Dalı Başkanlığı ve M.Ü.Hastanesi Başhekim Yardımcılığı) nedeni ile Anabilim Dalı başkanlığından ayrıldı, ancak öğretim üyesi olarak sporcu sağlığı eğitimine devam etti.

* 12 sene Fenerbahçe Spor Kulübü sağlık kurulunda çalıştı.8 sene sağlık kurulu başkanlığı yaptı. 1999-2001 yıllarında, maçlar dahil olmak kaydıyla, Basketbol şubesi, takımlar doktorluğunu üstlendi, (takımla birlikte deplasmanlara gitmek dahil). Ancak işlerinin yoğunluğu nedeni ile takım doktorluğunu, özellikle aktif saha doktorluğunu bıraktı. Fenerbahçe Spor Kulübünün alt yapısından, amatör şubelerden, bayan takımlarından,  profosyonel takıma kadar sayısız sporcuyu ameliyat etti veya konservatif tedavilerini üstlendi. İstanbuldaki birçok amatör ve profosyonel kulüp sporcularını tedavi ve ameliyat etti.Halen de etmektedir.

* 1990 lı yılların başında Almanya ve Amerika B.Devletlerinde önemli merkezlerde Artroskopik diz cerrahisi konusunda eğitim aldı. Marmara Ü.Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Trav. Anabilim Dalında artroskopik diz cerrahisini başlattı. Yıllarca yoğun bir şekilde önemli sayıda artroskopik diz ameliyatları yaptı ve asistan eğitimi yaptı. 1995 yıllarında tüm dünyadaki eğilim doğrultusunda, artroskopik omuz ameliyatlarına başladı.Omuz artroskopisinde trende uygun olarak yenlikleri uyguladı ve bu konuda asistan eğitimi yaptı , Artroskopi kurslarında yıllarca eğitici olarak görev aldı ve halende yapmaktadır.

* Halen ençok uyguladığı Artroskopik ameliyatlar :

-     Omuzda SLAP lezyonları tamiri
-     Artroskopik akromiyoplasti ve bursektomi
-     Artroskopik Bankart ameliyatı
-     Artroskopik omuz debridmanı
-     Rotator kılıf lezyonları ( Artroskopik akromiyoplasti , Art. kılıf tamiri....)
-     Dizde Menisküs ameliyatları ve eklem kıkırdak zedelenmeleri
-     DizdeArtroskopik debridman (yaşlanmaya bağlı kıkırdak sorunları)
-     Diz bağ kopmaları (ACL , MCL.... tamiri.)
-     Patella (diz kapağı) sorunları.
-     Kıkırdak yaralanmaları

Yıllardır  yapılan enternasyonel  ‘Artroskopi , Spor yaralanmaları ve Diz Cerrahisi’ kongrelerinde , Kurs Eğiticisi , Panel konuşmacısı veya Oturum Başkanı olarak aktif görev almaktadır.

Subrosa Bilişim Güvencesiyle. Yonca Bayrak