Omuz ve Dirsek Cerrahisi

Omuz ve Dirsek Cerrahisi

* 1989 yılında aslında Omurga cerrahisi konusunda eğitim amacı ile gittiğim A.B.Devletlerinde, Cleveland’da, dünyaca ünlü Dr. Charles Neer’in yanında yetişmiş olan Dr. John Brems ‘le tanıştım ve onun ameliyatlarına ve round’larına katılmaya başladım. O zamana kadar yayınlarda azda olsa izlemeye çalışmama rağmen fark edememiş olduğum, Omuz ve Dirsek cerrahisinin nerelere gelmiş olduğunu fark ettim. Maalesef, o güne kadar ülkemizde modern omuz cerrahisi ile ilgili hiçbir şeyin yapılmadığını gözlemledim ve bu konuya çok ilgi duydum. Türkiye ‘ye dönünce gördüklerini uygulamaya başladım.

* 1992 yılının Haziran ayında, ülkemizde bu konuya özel ilgi duyan birkaç arkadaşımla birlikte, Türkiye’ de ilk kez Omuz ve Üst Ekstre mite cerrahisi adı ile, branş derneğini kurdum  ve kurucu Başkan oldum.
1993 başlarında ise, merkezi Ankara ‘da olan ve ana dernek olan Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneğinin Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege ve yönetim kurulunun isteği ile bu derneğin Omuz ve Dirsek Cerrahisi şubesini, merkezi İstanbul’ da olmak üzere kurdum ve kurucu başkanı oldum. Bu dönemde Türkiye’de ilk kez Omuz ve dirsek cerrahisi konusunda sempozyum düzenlendi ve bu sempozyumlar yıllarca devam etti. (Son yıllarda bu sempozyumlar iki senede bir düzenlenen enternasyonal kongrelere dönüştü).
1996 yılında, bu derneklerden sonra kurulmuş olan ve merkezi İstanbul, Çapa Tıp Fakültesi olan, Omuz ve Dirsek cerrahisi Derneği ile anlaşarak Omuz ve Dirsek cerrahisi konusunda ki üç derneğin bir çatı altında toplanmasını kararlaştırdık ve dernekler birleştirildi. İlk başkanlığa, en yaşlı üye olan Prof. Dr. Yılmaz Akalın ve iki sene sonra ise tekrar ben getirildim. Bu dönemde derneğin tüzüğü belki de en çağdaş tüzük haline getirildi ve dönüşümlü Başkanlık sistemine geçildi. Halen Omuz ve dirsek cerrahisi derneği yönetim kurulu üyeliğine devam etmekteyim.

• 1995 yılında Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi derneğinin ilk Türk üyesi oldum. Bu üyelik derneğin genel kurulunda geniş tartışmalara neden oldu. Çünkü bazı yönetim kurulu üyeleri Türkiye Avrupa ülkesi değildir diyerek ciddi muhalefet yapmışlardı. Ancak İngiliz ve Fransız meslektaşlarımın da yoğun yardımı ve kulisleri ile Türkiye’nin ilk kez, çok tutucu olan bu derneğe katılmasını sağladım. 1996 yılında yaptığım omuz yayınları ile Avrupa Derneğine (SECEC) başvurdum ve bu konuda çok titiz olan dernek tarafından yine ilk Türk ‘Ordinary member’ oldum. Aynı yıl sonunda Türkiye Milli Delegesi olarak seçildim. O yıldan sonra 2006 yılına kadar bu görevi sürdürdüm. 2003 yılında Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği (SECEC) Membership Commitee ‘ye seçildim.Yine ilk kez bir Türk Ortopedik Cerrahı böyle bir göreve seçilmiştir.

* Geçtiğimiz 19 yılda, yüzlerce omuz ve dirsek ameliyatı yaptım. Türkiye’deki en yüksek vaka sayısı olduğunu sanıyorum.  Sorumlusu olduğum iki hastanede   (Marmara Ü. Tıp Fakültesi Hast. ve Acıbadem Hast.) her yıl yüzlü rakamlarda omuz ve dirsek ameliyatları yaptım. Halen Acıbadem hastanesinde yapmaktayım.

* Omuz cerrahisinin tüm artroskopik ve açık ameliyatlarını uygulamaktayım. Özellikle omuz çıkıkları ve instabiliteleri, 40 yaş ve üzerinde sık görülen omuz ağrısı nedeni olan rotator kılıf sorunları, omuz artroplastileri ve omuz travmaları en çok uğraştığım konulardır.

* Omuz cerrahisi konusunda uluslararası kongrelerde ve ulusal kongrelerde çok sayıda konferans, panel konuşmacılığı, oturum başkanlığı yaptım ve halen devam etmekteyim.
Omuzla ilgili olan, Uluslararası  makalelerimden özellikle ikisi her yıl çok sayıda sitasyon almaktadır. Bunlardan biri Textbook of Traumatology  ( Editör J.Jüpiter…)  adlı önemli textbook ‘ da site edilmiştir, makalelerde sürekli site edilmektedir.  
En çok yaptığım ameliyatlar;
- Rotator kılıf ameliyatları
- Artroskopik rotator kılıf tamiri
- Artroskopik Bankart tamiri
- Artroskopik SLAP tamiri
- Omuz protezi
- Omuz kırıkları
- Omuz çıkığı ve Tekrarlayan omuz çıkığı
- Dirsek kırığı
- Dirsek artroskopisi
- Tenisci dirseği

Subrosa Bilişim Güvencesiyle. Yonca Bayrak